אוגוסט 2016


מרבית הישראלים מרגישים לאחרונה שקשה מאד לחיות במדינה שלנו. ששום דבר טוב לא באמת קורה כאן. הבטחות על שינויים יש לרוב, אולם, בזו אחר זו הן מתאיידות להן ואנחנו כמעט מתרגלים לכך שגם אם הבטיחו לנו – לא בהכרח נקבל.  אז מחירי הדיור עולים, הבורסה צונחת, מדד הצמיחה דועך, היצוא בירידה ובאופן כללי אנחנו משלמים הרבה יותר על כל דבר כאן מאשר ברוב העולם. 


מצד שני – הישראלים מובילים בעולם בקניות באינטרנט, שוברים שיאים בנסיעות לחו"ל, מזמינים רכב חדש וכל גאדג'ט אפשרי, מצמידים לילדיהם מורים פרטיים (כי אין ברירה) ופונים לשירותיה של הרפואה הפרטית – הרבה יותר מאשר בארצות אחרות. 


יש מומחי כלכלה שיסבירו, כי אם הישראלים חיים טוב הרי זה על חשבון המינוס. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים כי למעלה מ-40% מהישראלים נמצאים במינוס קבוע. סקרים מראים כי בקרב בעלי ההכנסות הנמוכות המינוס יכול להגיע עד ל-10,000 שקלים ובקרב בעלי הכנסות גבוהות יותר המינוס מתרומם גם הוא למעל 10,000 שקלים. חלק גדול מהישראלים שנמצאים במינוס יקחו הלוואה לכסות את המינוס – וכך יעמיסו על ההוצאה החודשית עוד החזר של ההלוואה הזו.


 נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים גם, כי ההוצאה הכבדה ביותר של משפחה ממוצעת בישראל היא על דיור. לפי נתונים אלה, כרבע מההכנסה של משק הבית מופנית לכיסוי המשכנתא או לשכר הדירה. לכך מתווספות עלויות הארנונה, מים, חשמל ועוד לא אמרנו מילה על הוצאות על רכב, דלק, סלולאר ומזון שכאמור, הם בין היקרים בעולם.


ולמרות הכל – במדד האושר העולמי האחרון מוקמה ישראל במקום ה-11 מתוך 157 מדינות, לפני ארה"ב אשר ניצבה במקום ה-13, בריטניה במקום ה-23  וגרמניה ו"בירת המילקי" – שמוקמה אי שם במקום ה-26. אפילו עמים שנראים לנו נהנתנים ושמחים כמו הצרפתים (מקום 32) והאיטלקיים (מקום 50) – הם הרבה הרבה פחות מאושרים מאיתנו מסתבר. בראש הטבלה, לסקרנים שביניכם, מובילה דנמרק שלקחה השנה את הבכורה משוויץ שעברה למקום השני, ואחריה איסלנד, נורווגיה, פינלנד וקנדה.


אז איך מסבירים את הדיסוננס הזה? איך זה שאנחנו כל כך "מאושרים" ובו בזמן כל כך מיואשים מהמדינה שלנו?


"המבחן של המדינה" מזמין אתכם, הישראלים, לסקר שביעות רצון ראשון מסוגו. עד כמה אתם מרוצים מהחיים בישראל? שכללו את כל הפרמטרים וציינו כל מספר בין 1 (מאוד לא מרוצים, "היינו עפים מכאן אם רק היינו יכולים") ל-10 (מאוד מאוד מרוצים "לא הייתי מחליף את ישראל עם שום מדינה בעולם"). קחו בחשבון הכל: ביטחון, כלכלה, רווחה, חינוך, בריאות, תרבות וכל מה שמשפיע על ההרגשה שלכם כאזרחי ישראל.